MEDIACJA

Przebieg mediacji

Mediacja to metoda rozwiązywania sporu na drodze dobrowolnych spotkań i rozmów prowadzących do satysfakcjonującego porozumienia.

Mediacja odbywa się przy udziale osoby trzeciej – Mediatora – który bezstronnie wspiera przebieg mediacji łagodząc powstałe napięcia oraz pomagając dojść do porozumienia będącego wynikiem wypracowanego kompromisu. 

Efektem mediacji jest ugoda, której treść (przy pomocy mediatora) ustalają strony i to one decydują o sposobie rozwiązania sporu.

Nie ma tu sędziego, który wydaje wyrok; nie ma świadków, którzy przedstawiają sprawę w swoim świetle i których obecności strona sporu może sobie nie życzyć; nie ma tu również stresujących wizyt w sądzie oraz długotrwałego i kosztownego procesu. Obie strony sporu pozostają równe podczas procesu mediacji, która jest oczywiście poufna.

Ugoda zawarta przez strony przy udziale mediatora może zostać zatwierdzona przez sąd i wówczas wywołuje takie same skutki prawne jakie wystąpiłyby w przypadku postępowania sądowego.

Strony przy pomocy mediatora mogą złożyć do sądu wniosek o zatwierdzenie ugody, który zostaje rozpatrzony na posiedzeniu niejawnym. Następnie sąd doręcza stronom odpis wydanego na takim posiedzeniu orzeczenia. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji (np. alimenty, zapłata) sąd zatwierdza ją poprzez nadanie jej klauzuli wykonalności.

Czas trwania mediacji zainicjowanej podczas postępowania sądowego wynosi 3 miesiące, jednak na zgodny wniosek stron i za zgodą sądu okres ten może zostać przedłużony – jeżeli sprzyja to ugodowemu zakończeniu postępowania. Z kolei mediacje indywidualne (prywatne) prowadzone są przez okres, na który strony wyraziły zgodę w umowie o przeprowadzenie mediacji. 

circle.png

Skierowanie do mediacji może odbyć się na 2 sposoby:

1.Strony sporu indywidualnie, prywatnie (przed powództwem sądowym)

mogą zgłosić się do mediatora ze zgodnym wnioskiem (pobierz wniosek) o przeprowadzenie mediacji lub jedna strona może zgłosić do mediatora wniosek o podjęcie przez niego próby skłonienia do mediacji drugiej strony (z którą ze względu na nastały konflikt jest utrudniony kontakt);

2. Podczas toczącego się już postępowania sądowego

strony mogą, na każdym jego etapie, zwrócić się do sądu ze zgodnym wnioskiem o rozpoczęcie i prowadzenie mediacji;

Podczas pierwszego spotkania strony podpisują z Mediatorem umowę o przeprowadzenie mediacji, zostaną poinformowane jak będzie przebiegać mediacja, a następnie ustalą terminy posiedzeń mediacyjnych (indywidualnych i wspólnych).