Bez nazwy

ETSY? I co dalej…

Usłyszałeś, że niezwykle opłacalne jest sprzedawanie towarów lub produktów cyfrowych poprzez platformę ETSY i szukasz niezbędnych informacji? Nie wiesz jaki dokument sprzedaży wystawić?

Etsy jest platformą, która umożliwia ludziom szukającym wyjątkowych produktów skontaktowanie się z niezależnymi sprzedawcami z całego świata – tak przedstawiają się twórcy. I mają rację. Możesz dokonywać sprzedaży towarów lub produktów cyfrowych klientom na całym świecie.

O tyle, o ile nasi Klienci nie mają problemu z założeniem konta na ETSY – UWAGA wybieramy zawsze konto typu individual nawet jeśli prowadzicie jednoosobową działalność gospodarczą. Konto typu business odnosi się do osób prawnych posiadających wpis w KRS czyli np. spółki z o.o. – to problematyczne staje się prawidłowe udokumentowanie sprzedaży na ETSY.

Podatek Dochodowy, Obliczenie, Oblicz

Bezsporny pozostaje fakt, że jako sprzedawca masz obowiązek udokumentować dokonanie sprzedaży. Wszystko uzależnione jest od Twojego statusu, jako podatnika VAT: jeśli jesteś czynnym podatnikiem wystawiasz fakturę VAT, jeśli jesteś podatnikiem zwolnionym – to możesz wystawiać fakturę.

SPRZEDAJĘ OSOBOM NIEPROWADZĄCYM DZIAŁALNOŚCI, KTÓRZY MIESZKAJĄ W UNII EUROPEJSKIEJ

Jeśli dokonujesz sprzedaży dla osoby fizycznej, która mieszka na terenie Unii Europejskiej to dokonujesz tzw. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość (WSTO).

W tym przypadku najważniejsze to ustalenie miejsca, gdzie towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy ponieważ to właśnie tam należy rozliczyć podatek VAT. Na całe szczęście ustawodawca wprowadził spore ułatwienie i jeśli Twoja sprzedaż mieści się w limicie do 10.000 euro.

Jak liczymy limit? To suma sprzedaży na rzecz konsumentów w ubiegłym roku podatkowym w odniesieniu do wszystkich krajów UE, do których dokonywałeś sprzedaży.

Jak zatem udokumentować sprzedaż dla osób fizycznych, które mieszkają na terenie Unii Europejskiej:

  1. jeśli sprzedaż mieści się w limicie do 10.000 euro wówczas wystawiasz fakturę ze stawką krajową
  2. jeśli przekroczyłeś limit, ale zarejestrowałeś się do systemu VAT-OSS wówczas wystawiasz fakturę ze stawką obowiązującą w kraju nabywcy
  3. jeśli przekroczyłeś limit, ale nie jesteś zarejestrowany w systemie VAT-OSS wówczas musisz zarejestrować się do VAT w każdym kraju, do którego sprzedajesz i wtedy stosuje stawkę obowiązującą w danym kraju

Jak już sam zauważyłeś – opcja trzecia jest dla Ciebie najmniej korzystna.

Pamiętaj jednak, że aby korzystać z systemu VAT-OSS musisz być zarejestrowany do VAT jako podatnik VAT czynny lub zwolniony.

SPRZEDAJĘ FIRMOM, KTÓRE MAJĄ SIEDZIBĘ W UNII EUROPEJSKIEJ

W tym przypadku dokonujesz tzw. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).

Wystawiając fakturę możesz zastosować stawkę 0% VAT jeśli:

  1. posiadasz dowody na to, że sprzedawany towar opuścił terytorium kraju oraz
  2. nabywca posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Numer ten weryfikujesz na stronie VIES https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/#/vat-validation

SPRZEDAJĘ POZA UNIĘ EUROPEJSKĄ

Jeśli towar sprzedajesz poza UE to dokonujesz eksportu towarów.

Masz prawo zastosować stawkę 0% VAT o ile jesteś czynnym podatnikiem VAT, który posiada potwierdzenie urzędu celnego o wywozie towaru. Jeśli masz tylko potwierdzenie wywozu i nie jest ono potwierdzone przez urząd celny – musisz zastosować stawkę VAT krajową.

SPRZEDAJĘ NA ETSY PRODUKTY CYFROWE

Najczęściej nasi Klienci dokonują sprzedaży produktów cyfrowych. W tej sytuacji nie dokonujesz sprzedaży na konkretnego odbiorcę tego produktu, ale sprzedajesz produkt ETSY. I za dany miesiąc wystawiasz fakturę sprzedaży na ETSY z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Oznacza to, że nabywca rozliczy podatek VAT w swoim kraju.